Co możemy zrobić kiedy rozpada się nam książka?

Oto porady (krok po kroku) za pomocą których dowiemy się w jaki sposób możemy naprawić rozpadającą się książkę:

a). przygotujmy scyzoryk, dwie listewki, gruboziarnisty pilnik (najlepiej trójkątny lub półokrągły), kawałek folii aluminiowej, pasek cienkiej tkaniny bawełnianej (o 20 mm szerszy niż grzbiet książki), klej do papieru lub drewna (najlepiej w aerozolu), pędzelek i ewentualnie imadło lub inne zaciski.

b). ostrożnie oderwijmy okładkę od grzbietu. Rozdzielmy scyzorykiem rozsypujące się arkusze, tak, aby nie naruszyć tych, które nadal są mocno połączone.

c). ponownie starannie złóżmy książkę. Pilnujmy, aby nie pomylić stron. Zaciśnijmy grzbiet między dwiema listewkami (użyjmy do tego imadeł albo spinaczy), a jego powierzchnię wyrównajmy ścierając gruboziarnistym pilnikiem.

d). krawędzią pilnika wyżłóbmy na grzbiecie kilkanaście jednomilimetrowych równoległych rowków w odstępach około 15 mm. Wyjmijmy książkę z listewek i dokładnie odkurzmy pędzelkiem.

e). owińmy listewki grubą folią aluminiową lub dwiema warstwami, aby nie przykleiły się do książki. Ponownie wyrównajmy wszystkie arkusze i zaciśnijmy książki między listewkami owiniętymi folią.

f). posmarowany klejem pasek tkaniny nałóżmy na grzbiet książki też posmarowany klejem. Wciśnijmy tkaninę (na przykład krawędzią cienkiej listewki) w wyżłobione wcześniej rowki. Zostawmy do wyschnięcia.

g). zdejmijmy listewki, przyklejmy brzegi tkaniny do boków grzbietu, a okładkę do grzbietu i do pasemek tkaniny na pierwszej oraz ostatniej stronie książki. Jeśli okładka była bardzo zniszczona, możemy zrobić nową z cienkiego kartonu lub tektury i okleić ją płótnem.

1 thought on “Co możemy zrobić kiedy rozpada się nam książka?

  1. Szukałem właśnie tej informacji! Mam kilka rozpadających się książek do sklejenia.

Comments are closed.