Czy każda książka staje się dziełem sztuki?

Książki szczególnie przez osoby dorosłe są uważane za świętość, której nie należy w żaden sposób naruszać. Sam fakt tego, że coś zostało wydane, często wystarczy, żeby uznać to za dzieło sztuki, a przynajmniej za coś ciekawego. Tymczasem w erze samodzielnego wydawania i najróżniejszych sklepów internetowych ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, jaka książka zasługuje na miano dzieła sztuki, a jaką lepiej omijać z daleka.

Literatura jest dziedziną sztuki

Nie da się ukryć, że literatura może być traktowana jako sztuka, szczególnie przez osoby, które dobrze się na niej znają i chętnie po nią sięgają. Nie oznacza to jednak, że każda opublikowana książka stanie się dziełem sztuki. Wiele z nich są dzisiejszym odpowiednikiem szkicu hobbysty wystawionego za niewielkie pieniądze na portalu ogłoszeniowym. Gdyby nie internet, prawdopodobnie nikt nie dotarłby do tych osób. Nie oznacza to oczywiście, że nie mają prawa ubiegać się o tytuł artysty, ale w czasach takich możliwości bardzo ciężko jest znaleźć wartościową pozycję w tłumie słabej gatunkowo literatury.

Na miano dzieła sztuki trzeba zasłużyć

Tytułu dzieła sztuki nie dostaje się z samego faktu napisania i wydania tomiku poezji czy powieści. W zasadzie sam autor nie może przyznać sobie takiego tytuły, chyba że ktoś wcześniej uznał jego dzieła za wielkie. Na miano dzieła sztuki trzeba sobie zapracować, innymi słowy pokazać światu, że naprawdę ma się talent. Ktoś musi taką książkę docenić, najlepiej, żeby taka osoba była znana w branży, a jej zdanie naprawdę o czymś świadczyło. Można uchodzić za dobrego pisarza, jeśli książki są czytane, ale opinia pojedynczych osób niezwiązanych ze światem sztuki i literatury raczej nie wystarczy, żeby uzyskać dany tytuł.

Dlaczego książka to dobry prezent na święta?

Każdy ma trochę inny gust

Trzeba też pamiętać, że książki uznawane za dzieła sztuki nie muszą podobać się wszystkim. Żadne dzieło nie ma takiej mocy, a przyznanie, że pozycja jest wielka, nie sprawia od razu, że ją uzyska. Coś, co jest uznawane za wielki i ponadczasowy tekst, zazwyczaj nie spodoba się zwykłemu konsumentowi treści, ponieważ takie książki są skomplikowane, pisane podniosłym językiem i nieatrakcyjne dla fana romansów czy współczesnej dorosłej fantastyki. To sprawia, że nadanie komuś tytuły artysty albo autora dzieła sztuki jest bardzo skomplikowane. Każdy sam powinien ocenić, czy dany tekst na niego zasługuje.