Czym jest maraton czytelniczy?

Każdy czytelnik na pewno choć raz słyszał o maratonie czytelniczym. Być może nawet przymierzałaś się, aby wziąć w nim udział, ale w ostatniej chwili zupełnie Cię to przerosło. Tymczasem przy okazji każdego tego typu wydarzenia masa czytelników przystępuje do niego, każdy troszkę na innych zasadach, tak, aby dobrze się bawić i jednocześnie nie przemęczyć się czytaniem przez 24 godziny,

Na czym polegają takie maratony?

Założenie jest bardzo proste. Wybieramy sobie kilka książek, które będziemy czytać przez wskazany przez organizatora maratonu czas. Zazwyczaj są to pełne 24 godziny, ale zdarzają się też dłuższe maratony lub maratonie określone w pełnych dniach, a nie konkretnych godzinach. Oznacza to, że siadamy z wybraną przez nas wcześniej książką o wskazanej porze i zaczynamy czytać. Naszym głównym zadaniem jest przeczytanie w trakcie maratony jak największej ilości książek. Nie oznacza to jednak, że mamy iść na ilość. Bardzo ważne jest to, żeby nie czytać książek, które nam się nie sprawdzą i od razu przejść do kolejnej pozycji, jeśli coś nam się nie spodoba.

Jakie książki mamy wybrać?

Kiedy bierzemy udział w maratonie czytelniczym zorganizowanym przez kogoś konkretnego, najczęściej z góry określone jest, jakie książki powinniśmy dla siebie wybrać. Mogą to być książki konkretnego gatunku, o konkretnej tematyce albo o określonej liczbie stron. Ale jeśli maraton nie mówi nam wprost, jakie książki powinniśmy czytać, możemy spokojnie sięgnąć po te, które od dawna zalegają na naszych półkach albo takie, które zawsze bardzo chcieliśmy przeczytać, ale nigdy nie znalazły się w naszej kolejce. Tak naprawdę mamy zupełną dowolność, jeśli chodzi o nasze wybory, o ile tylko będzie nam się przyjemnie je czytać i nie zakatujemy się siedzeniem nad nudną książką.

Dlaczego niechętnie korzystamy z bibliotek?

Jak zapisać się na maraton czytelniczy?

Każdy może wciąć w takim wydarzeniu udział, a co więcej, nie musi wcale wypełniać żadnych wniosków, zgłaszać się do organizatorów czy ogłaszać na swoich social mediach, że bierze udział. Tak naprawdę wystarczy, że o określonej porze sięgniemy po wybraną przez nas wcześniej książkę i zaczniemy czytać. Oczywiście naszym postępem możemy dzielić się na swoich profilach lub na grupie organizatorów, ale możemy zachować to tylko dla siebie. Dzięki temu nikogo nie ominie taka zabawa. Co ważne, w każdym momencie możemy przerwać nasze wyzwanie i nic złego nam się z tego powodu nie stanie. I wcale nie będzie to oznaczało, że się poddaliśmy.