Najciekawsze postacie greckich mitów

greckie-mity

Oto najbardziej interesujące postacie z greckiej mitologii:

Dedal i Ikar

Dedal jest konstruktorem słynnego labiryntu. Nie otrzymał on pozwolenia na powrót do rodzinnego miasta, dlatego rozpoczął przygotowania do ucieczki. Zlepił pióra ptasim woskiem i w ten sposób zbudował skrzydła dla siebie i syna. Zanim odlecieli ostrzegł syna, aby ten za bardzo nie zbliżał Siudo Słońca. Syn jednak go nie posłuchał co miało tragiczne następstwa wosk trzymający skrzydła się roztopił, a Ikar spadł do morza od tamtej pory morze nazwano Ikaryjskim. Ojciec nie mogąc pogodzić się ze strata dziecka oddał się w służbę królowi sycylijskiemu.

Demeter i Kora

Jest to mit o matce, która w rozpaczy szuka swojej zaginionej córki porwanej przez Hades do Tartaru za wypicie nektaru z Narcyza. Zeus nakazał Hadesowi uwolnić Persefonę, ten to uczynił jednak kazał jej zjeść jabłko granatu, które zobowiązywało ją do powrotu w podziemie co trzy miesiące. Gdy córka była z matką nastawała wiosna, gdy przychodził czas pożegnania nastawała zima. Demeter czyli matka Persefony to Bogini urodzaju mająca władzę nad naturą. Mit ten jest próbą wyjaśnienia przez starożytnych Greków zmienności pór roku.

Przygotowaliśmy ten artykuł wraz z administratorami strony slupskinfo.pl, na którą serdecznie zapraszamy wszystkich naszych czytelników.

Herakles

Jest to jeden z herosów mitologii greckiej. Cechują go męstwo, ogromna siła oraz upór. Jest on synem Zeusa, ale i tak jest prześladowany przez Herę. Miał do wykonania słynnych 12 prac:
1. Zabicie lwa nemejskiego;
2. Zabicie hydry lernejskiej;
3. Schwytanie dzika erymantejskiego;
4. Schwytanie łani cerynejskiej;
5. Przepędzenie ptaków stymfalijskich;
6. Oczyszczenie Stajni Augiasza;
7. Schwytanie byka kreteńskiego;
8. Schwytanie klaczy Diomedesa;
9. Zdobycie pasa Hipolity;
10. Przyprowadzenie byków Gersona;
11. Zdobycie złotych jabłek Hesperyd;
12. Przyprowadzenie Cerbera.

Prace te były pokutą za zabójstwo żony i dzieci. W trakcie wykonywania prac poznał, zakochał się i ożenił z Dejanirze. Dejanira będąc zazdrosna o męża wyprała jego koszulkę we krwi Centaura, gdy Herakles ją ubrał dostał napadu wściekłości. Zdzierał koszulkę wraz z płatami swojego ciała, Dejanira widząc co zrobiła z rozpaczy popełniła samobójstwo, a Herakles postanowił się zabić.